Trasa PGR2022

Poniżej przedstawiamy przebieg trasy PGR2022

  • To jest oficjalny przebieg trasy PGR2022.
  • Zmiany w przebiegu są nadal możliwe i mogą wynikać z warunków atmosferycznych lub prowadzonych robót drogowych.
  • W nazwie trasy podana jest data ostatniej aktualizacji.
  • Ewentualne zmiany opublikujemy na tej stronie a uczestników poinformujemy mailowo.

Trasa Poland Gravel Race 2022

Trasa została przejechana i sprawdzona końcem czerwca 2022.

  • Wiedzie w większości drogami utwardzonymi, szutrowymi i najczęściej są to drogi wewnętrzne Lasów Państwowych.
  • Na trasie znajdziecie kilka Odcinków Specjalnych (OS), długości do kilku kilometrów. Są to drogi w terenie, nieutwardzone.
  • Trasa stanowi spójną, przejezdną rowerem całość. 
  • Sugerujemy rower gravelowy, trekkingowy, wyprawowy, górski, crossowy. Szosowy odradzamy, ale jak ktoś się uprze…

Zachęcamy do zapoznania się z opisami i relacjami z objazdów tras z lat ubiegłych.

Trasa jest wymagająca.

Limit czasu 80 godzin

Dystans ponad 500 km

ponad 10 000 m podjazdów

Cała trasa maratonu przebiega po drogach publicznych. Należy stosować się do przepisów ruchu drogowego oraz organizacji ruchu ustalonej przez zarządców dróg.


Aby pobrać ślad kliknij tutaj i wybierz „Export GPX File” z kolumny po lewej.

Pogórze Przemyskie i Góry Sanocko-Turczańskie

Przygodę z Poland Gravel Race rozpoczynamy w Przemyślu półtorakilometrowym podjazdem na wzgórze Zniesienie. Dalej, szutrowymi drogami, pokonujemy kolejne kilometry i kolejne podjazdy. Ten stukilometrowy fragment daje ponad 2000 m podjazdów i jest uznawany przez niektórych za najbardziej wymagający odcinek PGR.

Bieszczady i Beskid Niski

Bieszczady na trasie PGR to przede wszystkim pasmo Otrytu, meandrujący San oraz widoki połonin z pięknej szutrówki u stóp Pasma Jasła. Na rzece Osławie zafundujemy sobie przeprawę uroczymi brodami między Mikowem a Duszatynem. W Beskidzie Niskim trasę poprowadziliśmy przez Ożenną, Wyszowatkę, Hańczową, Wysową Zdrój. Ale zanim wjedziecie w sielski krajobraz Beskidu Niskiego, czeka Was kilka sztywnych ścianek Pogórza Bukowskiego.

Beskid Sądecki

Krynicę odwiedzimy przejeżdżając przez ścisłe jej centrum trasą Velo Krynica i dalej doliną Muszynki do Powroźnika. Podjazd do Bacówki nad Wierchomlą wieńczy wspaniały widok, przy dobrej pogodzie można podziwiać stamtąd Tatry i Pieniny. Na Dalej Wierchomla, Piwniczna i Rytro. Z Roztoki Ryterskiej podjedziemy na przełęcz Żłobki i dalej do Szczawnicy.

Pieniny i Spisz

Ze Szczawnicy jedziemy w kierunku Krościenka, później u stóp Pasma Lubania symbolicznie odwiedzimy Gorce. W Kluszkowcach przywitamy się z Jeziorem Czorsztyńskim i wzdłuż jego brzegów pojedziemy na Spisz. Wśród Dursztyńskich Skałek zmierzamy w kierunku Szczytu Grandeus (odcinek specjalny, OS Grandeus, możliwe błoto gdyby padało). Dalej jest klasyka – Łapszanka i Brzegi Górne.

Głodówka

Metę zaplanowaliśmy w Schronisku Głodówka – klimatyczne miejsce, skąd rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram na Tatry. Do tej pory gościliśmy tam co roku we wrześniu, teraz będziemy jeszcze w sierpniu. Ci z Was, którzy jechali Maraton Północ – Południe, znają to miejsce.

Przebieg trasy w nieznacznym stopniu może ulec zmianie ze względu na planowany latem objazd trasy. Modyfikacje mogą także wynikać z warunków pogodowych przed terminem maratonu jak i z prognoz na czas jego trwania.